A6SN-2104-R100
A6SN-2104-R100
Part Number: A6SN-2104-R100
Product Classification: DIP Switches
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: DIP SWITCH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Surface Mount
  • Contact Material -
  • Contact Finish -
  • Mechanical Life -
  • Circuit SPST
  • Operating Temperature -30°C ~ 85°C
  • Body Material -
  • Actuator Type Slide (Standard)
  • Actuator Level Raised
  • Pitch 0.100" (2.54mm), Full
  • Washable Yes
  • Number of Positions 2
  • Termination Style Gull Wing
  • Voltage Rating 24VDC
  • Current Rating (Amps) 25mA
  • Electrical Life 1,000 Cycles
  • Length 0.276" (7.00mm)
  • Height Above Board 0.219" (5.55mm)