A60L270JT200T
A60L270JT200T
Part Number: A60L270JT200T
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Amotech
Description: CAP CER 27PF 200V C0G/NP0 0402
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Lead Spacing -
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Voltage - Rated 200V
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Applications RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance 27 pF
  • Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)