A4D250-AI40-01
A4D250-AI40-01
Part Number: A4D250-AI40-01
Product Classification: AC Fans
Manufacturer: ebm-papst Inc.
Description: FAN 230/400VAC 251X74.6MM
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Lifetime @ Temp. -
  • Weight -
  • Bearing Type Ball
  • Fan Type Tubeaxial
  • Voltage Range -
  • Material - Frame -
  • Current Rating (Amps) 0.150A
  • Ingress Protection IP44
  • Power (Watts) 30.00W
  • Noise -
  • RPM 1600 RPM
  • Material - Blade Steel
  • Features Dual Voltage
  • Static Pressure 0.321 in H2O (80.0 Pa)
  • Size / Dimension Round - 250mm Dia
  • Operating Temperature -13 ~ 194°F (-25 ~ 90°C)
  • Approval Agency CE, EAC
  • Termination 7 Wire Leads
  • Width 72.60mm
  • Voltage - Rated 230 ~ 400VAC