A222Y34V16
A222Y34V16
Part Number: A222Y34V16
Product Classification: Headers, Receptacles, Female Sockets
Manufacturer: Nicomatic
Description: FEM. 34POS STRAIGHT TRGH 1.27MM
  • Applications -
  • Operating Temperature -65°C ~ 200°C
  • Contact Material Copper Alloy
  • Number of Positions Loaded All
  • Number of Positions 34
  • Insulation Color Black
  • Current Rating (Amps) 2.5A
  • Mated Stacking Heights -
  • Contact Shape Circular
  • Voltage Rating 600VAC
  • Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Insulation Height 0.173" (4.40mm)
  • Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)
  • Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
  • Fastening Type Screw Lock
  • Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)