A221Y20V22
A221Y20V22
Part Number: A221Y20V22
Product Classification: Headers, Male Pins
Manufacturer: Nicomatic
Description: MALE 20POS STRAIGHT TRGH 1MM
  • Contact Finish - Mating Gold
  • Number of Positions 20
  • Applications -
  • Operating Temperature -65°C ~ 200°C
  • Insulation Color Black
  • Current Rating (Amps) 2.5A
  • Style Board to Board or Cable
  • Voltage Rating 600VAC
  • Contact Length - Post -
  • Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Insulation Height 0.161" (4.10mm)
  • Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
  • Fastening Type Screw Lock
  • Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)