A155F1DSR0-80E
A155F1DSR0-80E
Part Number: A155F1DSR0-80E
Product Classification: Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer: Mersen USA Newburyport-MA L.L.C.
Description: 15.5KV 80E FERRULE 1B STRIKER
  • Features Indicating
  • Current Rating (Amps) 80A
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 50kA
  • Voltage Rating - AC 15.5 kVAC
  • Size / Dimension 3.000" Dia x 21.732" L (76.20mm x 552.00mm)