A155F1DSR0-15E
A155F1DSR0-15E
Part Number: A155F1DSR0-15E
Product Classification: Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer: Mersen USA Newburyport-MA L.L.C.
Description: 15.5KV 15E FERRULE 1B STRIKER
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Voltage Rating - DC -
  • Fuse Type Cartridge
  • Approval Agency UL
  • Mounting Type Requires Holder
  • Response Time Fast Blow
  • Current Rating (Amps) 15A
  • Class -
  • Package / Case Cartridge, Non-Standard
  • Applications Transformer Protection
  • Features Indicating
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 50kA
  • Voltage Rating - AC 15.5 kVAC
  • Size / Dimension 3.000" Dia x 18.858" L (76.20mm x 479.00mm)