A/100-3W-PO-5"-EXPL
A/100-3W-PO-5"-EXPL
Part Number: A/100-3W-PO-5"-EXPL
Product Classification: RTD (Resistance Temperature Detector)
Manufacturer: Automation Components, Inc.
Description: SENSOR RTD 100OHM CYLINDER
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Panel Mount
  • Termination -
  • Package / Case Cylinder, Threaded
  • Current 5 mA
  • Operating Temperature -40°C ~ 200°C
  • Resistance Tolerance -
  • Resistance @ 0°C 100 Ohms
  • RTD Material Platinum (Pt)
  • Temperature Coefficient 3850ppm/°C
  • Accuracy ±0.06%