A/100-2W-PM
A/100-2W-PM
Part Number: A/100-2W-PM
Product Classification: RTD (Resistance Temperature Detector)
Manufacturer: Automation Components, Inc.
Description: SENSOR RTD 100OHM PROBE
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Free Hanging
  • Resistance Tolerance -
  • Termination Connector
  • Resistance @ 0°C 100 Ohms
  • RTD Material Platinum (Pt)
  • Temperature Coefficient 3850ppm/°C
  • Package / Case Cylindrical Probe, Brass
  • Accuracy ±0.06%
  • Operating Temperature -50°C ~ 200°C