A-BL200-EA-Z18D
A-BL200-EA-Z18D
Part Number: A-BL200-EA-Z18D
Product Classification: Headers, Receptacles, Female Sockets
Manufacturer: ASSMANN WSW Components
Description: FEMALE HEADER
  • Part Status Active
  • Features -
  • Ingress Protection -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Contact Material Phosphor Bronze
  • Applications General Purpose
  • Mounting Type Through Hole, Right Angle
  • Number of Positions Loaded All
  • Termination Solder
  • Current Rating (Amps) 2A
  • Voltage Rating -
  • Number of Rows 1
  • Connector Type Receptacle
  • Contact Type Female Socket
  • Row Spacing - Mating -
  • Style Board to Board
  • Fastening Type Push-Pull
  • Contact Shape Square
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Insulation Color Black
  • Mated Stacking Heights -
  • Contact Finish - Post -
  • Contact Finish Thickness - Post -
  • Contact Finish - Mating Tin
  • Contact Finish Thickness - Mating -
  • Number of Positions 18
  • Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
  • Contact Length - Post 0.106" (2.69mm)
  • Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
  • Insulation Height 0.108" (2.75mm)