969M101-20-4
969M101-20-4
Part Number: 969M101-20-4
Product Classification: Flat Ribbon Cables
Manufacturer: Cicoil
Description: CBL RIBN 4COND CABLE CLEAR FEET
Packaging: Continuous Spool
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Discontinued at
  • Shielding Unshielded
  • Cable Type Flat Cable
  • Conductor Material Copper, Tinned
  • First Conductor Mark -
  • Wire Gauge 20 AWG
  • Number of Conductors 4
  • Pitch -
  • Jacket Color Clear
  • Conductor Strand -
  • Current Rating (Amps) 13 A
  • Length Enter Number of Feet in Order Quantity
  • Ribbon Thickness 0.120" (3.05mm)
  • Operating Temperature -65°C ~ 260°C
  • Jacket (Insulation) Material Flexx-Sil™
  • Ratings UL E324413, CE
  • Insulation Resistance 200MOhm
  • Features Hi-Flex
  • Voltage 18 kV
  • Ribbon Width 0.360" (9.14mm)