900RB36BA
900RB36BA
Part Number: 900RB36BA
Product Classification: Meters
Manufacturer: Curtis Instruments Inc.
Description: VOLTMETER 0-36VDC LED PANEL MNT
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Output Type -
  • Ingress Protection -
  • Mounting Type Panel Mount
  • Operating Temperature -40°C ~ 80°C
  • Weight -
  • Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Display Characters - Height -
  • Type Voltmeter
  • Measuring Type Voltage
  • Panel Cutout Dimensions Circular - 52.00mm Dia
  • Display Type LED - Tri-Color Bar Graph
  • Number of Characters Per Row 10-Segment
  • Measuring Range 0 ~ 36VDC
  • Voltage - Supply 36VDC