90-00035-A0
90-00035-A0
Part Number: 90-00035-A0
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Precision Design Associates, Inc
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Background Color -
  • Display Mode Transmissive
  • Display Type TFT - Color
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED - White
  • Dot Pitch -
  • Interface Parallel, 18-Bit (RGB)
  • Dot Size 0.15mm W x 0.15mm H
  • Touchscreen Capacitive
  • Diagonal Screen Size 3.5" (88.90mm)
  • Viewing Area 48.96mm W x 73.44mm H