8.0SMDJ36CA-HF
8.0SMDJ36CA-HF
Part Number: 8.0SMDJ36CA-HF
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: Comchip Technology
Description: TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Package / Case DO-214AB, SMC
  • Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
  • Voltage - Breakdown (Min) 40V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
  • Power - Peak Pulse 8000W (8kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 137.8A