8.0SMDJ20CA-HF
8.0SMDJ20CA-HF
Part Number: 8.0SMDJ20CA-HF
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: Comchip Technology
Description: TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AB
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V
  • Voltage - Breakdown (Min) 22.2V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V
  • Package / Case DO-214AB, SMC
  • Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 247A
  • Power - Peak Pulse 8000W (8kW)