804K1000CS11
804K1000CS11
Part Number: 804K1000CS11
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Paktron
Description: Capacitor MLP .80uF 1000V thru-h
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
  • Height - Seated (Max) 0.390" (9.90mm)
  • Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
  • Package / Case 12-DIP
  • Voltage Rating - AC 500V
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 28 mOhms
  • Capacitance 0.8 µF
  • Features Low ESR, High Temperature
  • Applications DC-Link, DC Block; EMI Suppression
  • Size / Dimension 1.083" L x 1.220" W (27.50mm x 31.00mm)