7M-20.000METJ-T
7M-20.000METJ-T
Part Number: 7M-20.000METJ-T
Product Classification: Crystals
Manufacturer: FTS
Description: 3.2x2.5 XTAL 10ppm 10ppm 18pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Type MHz Crystal
  • Frequency 20 MHz
  • Operating Mode Fundamental
  • Operating Temperature -30°C ~ 85°C
  • Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
  • Load Capacitance 18pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
  • Frequency Tolerance ±10ppm
  • Frequency Stability ±10ppm