7B-16.000MAAJ-T
7B-16.000MAAJ-T
Part Number: 7B-16.000MAAJ-T
Product Classification: Crystals
Manufacturer: FTS
Description: 5.0x3.1 XTAL 30ppm 30ppm 18pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Type MHz Crystal
  • Frequency Tolerance ±30ppm
  • Operating Mode Fundamental
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms
  • Frequency Stability ±30ppm
  • Load Capacitance 18pF
  • Frequency 16 MHz
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
  • Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)