71M02B34160
71M02B34160
Part Number: 71M02B34160
Product Classification: Power Entry Modules (PEM)
Manufacturer: DLK Electronics
Description: CDJ-8M In line
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Ingress Protection -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Filter Type -
  • Termination Solder
  • Number of Positions 2
  • Mounting Type Panel Mount, Flange
  • Panel Thickness 0.063" (1.60mm)
  • Switch Features -
  • Current Rating - Circuit Breaker -
  • Accomodates a Fuse No
  • Fuse Holder, Drawer -
  • Current Rating - Filter -
  • Current Rating - Appliance Inlet 2.5A
  • Connector Style IEC 320-C8
  • Approval Agency CCC, cULus, VDE
  • Voltage Rating - Appliance Inlet 250V