701FN001048150D100230A
701FN001048150D100230A
Part Number: 701FN001048150D100230A
Product Classification: Counters, Hour Meters
Manufacturer: Curtis Instruments Inc.
Description: COUNTER LCD 6 CHAR 100-230V PNL
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Output Type -
  • Mounting Type Panel Mount
  • Weight -
  • Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Operating Mode Up
  • Number of Characters Per Row 6
  • Display Type LCD - Black Characters
  • Display Characters - Height 0.196" (5.00mm)
  • Input Type Voltage
  • Reset Non-Resettable
  • Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Type Time Counter (Hour Meter)
  • Count Rate -
  • Time Format 99999.9hrs
  • Voltage - Supply 100 ~ 230VAC, 48 ~ 150VDC
  • Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.80mm x 24.10mm