70095-16A8
70095-16A8
Part Number: 70095-16A8
Product Classification: Headers, Male Pins
Manufacturer: BellWether
Description: HEADER 16POS P=3MM R/A DIP, 3.18
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Rows 2
  • Ingress Protection -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Applications -
  • Mounting Type Through Hole, Right Angle
  • Number of Positions 16
  • Contact Material Copper Alloy
  • Number of Positions Loaded All
  • Termination Solder
  • Contact Type Male Pin
  • Row Spacing - Mating -
  • Contact Shape Square
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Insulation Color Black
  • Mated Stacking Heights -
  • Connector Type Header
  • Style Board to Cable/Wire
  • Shrouding Shrouded - 4 Wall
  • Overall Contact Length -
  • Contact Finish Thickness - Mating 100.0µin (2.54µm)
  • Contact Finish Thickness - Post -
  • Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
  • Contact Finish - Post Tin
  • Features Board Guide
  • Fastening Type Locking Ramp
  • Contact Length - Mating -
  • Contact Finish - Mating -
  • Voltage Rating 600V
  • Insulation Material Thermoplastic, Glass Filled
  • Insulation Height 0.390" (9.91mm)
  • Pitch - Mating 0.118" (3.00mm)
  • Current Rating (Amps) 8.5A