6A-901DB12-028
6A-901DB12-028
Part Number: 6A-901DB12-028
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: ENG ELECTRIC CO., LTD
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Packaging: Book
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Region Utilized International
  • Form Desktop (Class I)
  • Input Type Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output 12V
  • Polarization Positive Center
  • Operating Temperature 0°C ~ 40°C
  • Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • Input Connector IEC 320-C14
  • Standard Number 60950-1; 62368-1
  • Current - Output (Max) 7.5A
  • Power (Watts) 90 W
  • Cord Length 60.2" (1.53m)
  • Efficiency Level VI
  • No Load Power Consumption 210mW (Max)
  • Size / Dimension 6.57" L x 2.44" W x 1.34" H (167.0mm x 62.0mm x 34.0mm)