6A-2I1DB24-000
6A-2I1DB24-000
Part Number: 6A-2I1DB24-000
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: ENG ELECTRIC CO., LTD
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 288W
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Weight -
  • Polarization -
  • Region Utilized International
  • Form Desktop (Class I)
  • Input Type Cord (Sold Separately)
  • Operating Temperature 0°C ~ 40°C
  • Input Connector IEC 320-C14
  • Voltage - Output 24V
  • Current - Output (Max) 12A
  • Cord Length 39.4" (1.00m)
  • Power (Watts) 288 W
  • Output Connector Power DIN, 4 Pin
  • Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
  • No Load Power Consumption 210mW (Max)
  • Standard Number 60335-1; 60950-1; 62368-1
  • Approval Agency CB, CE, FCC, UKCA, UL
  • Efficiency Level VI, ErP
  • Size / Dimension 8.98" L x 3.86" W x 2.13" H (228.0mm x 98.0mm x 54.0mm)