6A-121WP12-060
6A-121WP12-060
Part Number: 6A-121WP12-060
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: ENG ELECTRIC CO., LTD
Description: AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Packaging: Book
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Region Utilized International
  • Voltage - Output 12V
  • Polarization Positive Center
  • Operating Temperature 0°C ~ 40°C
  • Form Wall Mount (Class II)
  • Current - Output (Max) 1A
  • Power (Watts) 12 W
  • Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
  • No Load Power Consumption 100mW (Max)
  • Standard Number 60950-1; 62368-1
  • Input Type Multi-Blade (Included)
  • Input Connector Multi-Blade
  • Cord Length 60.2" (1.53m)
  • Efficiency Level VI
  • Size / Dimension 2.44" L x 1.59" W x 1.22" H (62.0mm x 40.5mm x 31.0mm)