6A-061WP18-002
6A-061WP18-002
Part Number: 6A-061WP18-002
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: ENG ELECTRIC CO., LTD
Description: ACDC DSKTP/WALL MT ADP 18V 5.94W
  • Applications ITE (Commercial)
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Polarization Positive Center
  • Operating Temperature 0°C ~ 40°C
  • Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • Voltage - Output 18V
  • Standard Number 60950-1; 62368-1
  • Current - Output (Max) 330mA
  • Size / Dimension 2.52" L x 1.59" W x 1.18" H (64.0mm x 40.5mm x 30.0mm)
  • Form Desktop, Wall Mount (Class II)
  • Input Type Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
  • Efficiency Level VI, CoC Tier 2
  • Input Connector Multi-Blade (Included)
  • Approval Agency CB, CCC, CE, PSE, TUV, UL
  • Power (Watts) 5.94 W