6A-061WP12-002
6A-061WP12-002
Part Number: 6A-061WP12-002
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: ENG ELECTRIC CO., LTD
Description: AC/DC DSKTP/WALL MT ADAPT 12V 6W
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Weight -
  • No Load Power Consumption -
  • Cord Length -
  • Region Utilized International
  • Voltage - Output 12V
  • Polarization Positive Center
  • Operating Temperature 0°C ~ 40°C
  • Power (Watts) 6 W
  • Current - Output (Max) 500mA
  • Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • Standard Number 60950-1; 62368-1
  • Input Type Multi-Blade (Included)
  • Size / Dimension 2.52" L x 1.59" W x 1.18" H (64.0mm x 40.5mm x 30.0mm)