68-PGM10006-10
68-PGM10006-10
Part Number: 68-PGM10006-10
Product Classification: IC Sockets
Manufacturer: Aries Electronics
Description: CONN SOCKET PGA GOLD
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Type PGA
  • Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
  • Contact Finish - Mating Gold
  • Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
  • Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
  • Operating Temperature -
  • Contact Resistance -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Termination Solder
  • Contact Material - Mating Beryllium Copper
  • Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
  • Current Rating (Amps) 3 A