666K101-20
666K101-20
Part Number: 666K101-20
Product Classification: Flat Ribbon Cables
Manufacturer: Cicoil
Description: CBL RIBN 20COND 0.039 CLEAR FEET
Packaging: Continuous Spool
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Conductor Material Copper, Bare
  • Cable Type Flat Cable
  • Wire Gauge 28 AWG
  • Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm)
  • Number of Conductors 20
  • First Conductor Mark -
  • Current Rating (Amps) 5 A
  • Pitch 0.039" (1.00mm)
  • Jacket Color Clear
  • Conductor Strand -
  • Ribbon Width 0.787" (20.00mm)
  • Length Enter Number of Feet in Order Quantity
  • Operating Temperature -65°C ~ 260°C
  • Jacket (Insulation) Material Flexx-Sil™
  • Voltage 450 V
  • Ratings UL E324413, CE
  • Insulation Resistance 200MOhm