636S5C016M00000
636S5C016M00000
Part Number: 636S5C016M00000
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: CTS-Frequency Controls
Description: 16.000000 MHZ HYBRID CIRCUIT
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Base Resonator Crystal
  • Type XO (Standard)
  • Voltage - Supply 5V
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Function Enable/Disable
  • Frequency 16 MHz
  • Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
  • Current - Supply (Max) 20mA
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Output HCMOS
  • Frequency Stability ±25ppm
  • Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)