601XR-18BLU
601XR-18BLU
Part Number: 601XR-18BLU
Product Classification: Banana, Meter Interface
Manufacturer: E-Z-Hook
Description: TEST LEAD BANANA TO GRABBER 18"
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Material - Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Wire Gauge 18 AWG
  • Type Patch Cord
  • Configuration Banana to Grabber, Hook
  • 2nd Connector Mini Hook
  • Cable Length 18.0" (457.20mm)
  • Stacking Method Front Stacking
  • 1st Connector Banana Plug, Single, Stackable
  • Contents 1 Lead, Blue
  • Voltage - Rated 5400V (5.4kV)
  • Current Rating (Amps) 5.9A