55A0811-16-9
55A0811-16-9
Part Number: 55A0811-16-9
Product Classification: Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HOOK-UP DL WALL STRND 16AWG
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Ratings -
  • Grade -
  • Wire Gauge 16 AWG
  • Jacket Color White
  • Jacket (Insulation) Thickness 0.004" (0.09mm)
  • Conductor Material Copper, Tinned
  • Voltage 600V
  • Operating Temperature -65°C ~ 150°C
  • Conductor Strand 19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter 0.068" (1.73mm)