5.0SMLJ26A
5.0SMLJ26A
Part Number: 5.0SMLJ26A
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: MDE Semiconductor Inc
Description: TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Type Zener
  • Unidirectional Channels 1
  • Package / Case DO-214AB, SMC
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V
  • Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
  • Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 119A