5.0SMLJ110CA
5.0SMLJ110CA
Part Number: 5.0SMLJ110CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: MDE Semiconductor Inc
Description: TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Package / Case DO-214AB, SMC
  • Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V
  • Voltage - Breakdown (Min) 122V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 177V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28.3A