5.0SMDJ8.5CA
5.0SMDJ8.5CA
Part Number: 5.0SMDJ8.5CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: MDE Semiconductor Inc
Description: TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V
  • Voltage - Breakdown (Min) 9.44V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
  • Package / Case DO-214AB, SMC
  • Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
  • Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 347.3A