5.0SMDJ58A
5.0SMDJ58A
Part Number: 5.0SMDJ58A
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: MDE Semiconductor Inc
Description: TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Type Zener
  • Unidirectional Channels 1
  • Package / Case DO-214AB, SMC
  • Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V
  • Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
  • Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 53.5A