50KP60CA
50KP60CA
Part Number: 50KP60CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: EIC SEMICONDUCTOR INC.
Description: TVS DIODE 60VWM 97.3VC D6
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Applications General Purpose
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V
  • Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 97.3V
  • Package / Case D-6, Axial
  • Supplier Device Package D6
  • Power - Peak Pulse 50000W (50kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 513A