50KP48CA
50KP48CA
Part Number: 50KP48CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: EIC SEMICONDUCTOR INC.
Description: TVS DIODE 48VWM 77.7VC D6
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Applications General Purpose
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V
  • Voltage - Breakdown (Min) 53.3V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.7V
  • Package / Case D-6, Axial
  • Supplier Device Package D6
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 643A
  • Power - Peak Pulse 50000W (50kW)