504M02QA22
504M02QA22
Part Number: 504M02QA22
Product Classification: EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Manufacturer: Paktron
Description: FILTER RC 22 OHMS/0.5UF TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Applications General Purpose
  • Voltage - Rated 200V
  • Type Low Pass
  • Center / Cutoff Frequency -
  • ESD Protection No
  • Filter Order 1st
  • Attenuation Value -
  • Resistance - Channel (Ohms) 22
  • Height 0.642" (16.30mm)
  • Technology RC
  • Size / Dimension 1.079" L x 0.370" W (27.40mm x 9.40mm)
  • Values R = 22Ohms, C = 0.5µF