475K100CB4G
475K100CB4G
Part Number: 475K100CB4G
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Paktron
Description: CAPACITOR MLP 4.7UF 100V SMD
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Capacitance 4.7 µF
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Voltage Rating - DC 100V
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Package / Case 6-SMD, Gull Wing
  • Termination Gull Wing
  • Height - Seated (Max) 0.248" (6.30mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 6 mOhms
  • Size / Dimension 0.524" L x 0.500" W (13.30mm x 12.70mm)
  • Voltage Rating - AC 80V