474K1200CS11J
474K1200CS11J
Part Number: 474K1200CS11J
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Paktron
Description: Capacitor MLP .47uF 1200V SMD
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
  • Capacitance 0.47 µF
  • Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
  • Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
  • Voltage Rating - AC 630V
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 33 mOhms
  • Features Low ESR, High Temperature
  • Applications DC-Link, DC Block; EMI Suppression
  • Size / Dimension 1.201" L x 1.220" W (30.50mm x 31.00mm)