424K400RC6
424K400RC6
Part Number: 424K400RC6
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Paktron
Description: Capacitor MLP .42uF 400V thru-ho
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Ratings -
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
  • Voltage Rating - DC 400V
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Height - Seated (Max) 0.440" (11.18mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 13 mOhms
  • Dielectric Material Polymer, Metallized
  • Voltage Rating - AC 280V
  • Size / Dimension 0.650" L x 0.291" W (16.50mm x 7.40mm)
  • Features Low ESR, High Temperature
  • Capacitance 0.42 µF