40A5758BIP1J11M
40A5758BIP1J11M
Part Number: 40A5758BIP1J11M
Product Classification: Speakers
Manufacturer: RDI, Inc.
Description: SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 90DB
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Type General Purpose
  • Port Location Top
  • Operating Temperature -25°C ~ 60°C
  • Termination Wire Leads
  • Shape Round
  • Technology Magnetic
  • Impedance 8 Ohms
  • Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
  • Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
  • Power - Rated 1 W
  • Efficiency - dBA 90.00
  • Efficiency - Testing 100mW/100mm
  • Material - Cone Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
  • Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
  • Power - Max 1.5 W
  • Frequency - Self Resonant 500Hz
  • Frequency Range 500 Hz ~ 4.5 kHz
  • Distortion Rating 5% Max @ 1kHz, 1W