405K100RA4-FA
405K100RA4-FA
Part Number: 405K100RA4-FA
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Paktron
Description: CAPACITOR MLP 4.0UF 100V RADIAL
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Voltage Rating - DC 100V
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.382" (9.70mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 6 mOhms
  • Capacitance 4 µF
  • Voltage Rating - AC 80V
  • Size / Dimension 0.449" L x 0.201" W (11.40mm x 5.10mm)