3DC15CAP-0491J
3DC15CAP-0491J
Part Number: 3DC15CAP-0491J
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Premo S.L.
Description: 3DCoil Surface Mount RFID Transp
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Package / Case Nonstandard
  • Tolerance -
  • Frequency - Self Resonant 550kHz
  • Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
  • Size / Dimension 0.689" L x 0.630" W (17.50mm x 16.00mm)
  • Inductance Frequency - Test 125 kHz
  • DC Resistance (DCR) 140Ohm Max
  • Inductance 4.91 mH
  • Q @ Freq 25 @ 125kHz