35ZLR680MEFC10X20
35ZLR680MEFC10X20
Part Number: 35ZLR680MEFC10X20
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • ESR (Equivalent Series Resistance) -
  • Ratings -
  • Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
  • Voltage - Rated 35 V
  • Applications General Purpose
  • Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Package / Case Radial, Can
  • Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
  • Capacitance 680 µF
  • Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
  • Impedance 18 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency 2.13 A @ 100 kHz
  • Ripple Current @ Low Frequency 1.1715 A @ 120 Hz