35ZLR270MEFC8X16
35ZLR270MEFC8X16
Part Number: 35ZLR270MEFC8X16
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • ESR (Equivalent Series Resistance) -
  • Ratings -
  • Voltage - Rated 35 V
  • Applications General Purpose
  • Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Package / Case Radial, Can
  • Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
  • Capacitance 270 µF
  • Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
  • Impedance 38 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency 1.39 A @ 100 kHz
  • Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency 695 mA @ 120 Hz