338LBA035M2BC
338LBA035M2BC
Part Number: 338LBA035M2BC
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Voltage - Rated 35 V
  • Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Applications General Purpose
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Capacitance 3300 µF
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
  • Package / Case Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
  • Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
  • Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency 2.75 A @ 10 kHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 200.95mOhm @ 120Hz