3333N102K502NW
3333N102K502NW
Part Number: 3333N102K502NW
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Novacap
Description: CAPACITOR
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Applications General Purpose
  • Lead Spacing -
  • Capacitance 1000 pF
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Package / Case Nonstandard SMD
  • Voltage - Rated 5000V (5kV)
  • Size / Dimension 0.330" L x 0.330" W (8.38mm x 8.38mm)
  • Thickness (Max) 0.250" (6.35mm)