3333B103M402NW
3333B103M402NW
Part Number: 3333B103M402NW
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Novacap
Description: CAPACITOR
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Applications General Purpose
  • Capacitance 10000 pF
  • Lead Spacing -
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Package / Case Nonstandard SMD
  • Temperature Coefficient X7R
  • Voltage - Rated 4000V (4kV)
  • Size / Dimension 0.330" L x 0.330" W (8.38mm x 8.38mm)
  • Thickness (Max) 0.250" (6.35mm)