30KPA54A
30KPA54A
Part Number: 30KPA54A
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: Good-Ark Semiconductor
Description: TVS, UNI-DIR, 30000W, 54V, P600
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Grade -
  • Qualification -
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Type Zener
  • Unidirectional Channels 1
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Package / Case P600, Axial
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
  • Voltage - Breakdown (Min) 60.3V
  • Power - Peak Pulse 30000W (30kW)
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 91.4V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 331.5A